Extended Programs

Collierville Courses
TERMCOURSE TITLE CRNDAYTIME        INSTRUCTOR
1ACCT
2010-501
Fundamentals of Acct I16022TR

07:10 pm
08:35 pm
Stephanie
Hairston
1ACCT
2020-501
Fundamentals of Acct II16023TR

05:30 pm
06:55 pm
Hongbo
Zhang
1ACCT
3130-503
Legal/Social/Political Environ21271M

06:00 pm
09:00 pm
Larry
Moore
1ART
1030-501
Intro to Art16024TR

09:40 am
11:05 am
Wanda
James
1COMM
1851-502
Introduction to Film16027R

06:00 pm
09:00 pm
Daniel
Linton
1COMM
1851-503
Introduction to Film16028M

06:00 pm
09:00 pm
Holly
Green
1COMM
2381-503
Oral Communication 16029M

05:30 pm
08:30 pm
Rachel
Denzin
1COMM
2381-504
Oral Communication 16030TR

11:20 am
12:45 pm
Sharita
Wilson
1COMM
2381-505
Oral Communication 16091TR

09:40 am
11:05 am
Sharita
Wilson
1COMM
2381-506
Oral Communication 16092S

09:00 am
12:00 pm
Heidi
Williams
1COMM
3003-501
Television and Culture20549T

06:00 pm
09:00 pm
Daniel
Linton
1COMM
4011-501
Communication in Organizations16031W

06:00 pm
09:00 pm
Marian
Weber
1COUN
4611-501
Intro To Counseling 16008MW

09:10 am
10:35 am
Ben
Smith
1COUN
4611-502
Intro To Counseling 16032M

05:30 pm
08:30 pm
Wendy
Willingham
1COUN
4621-504
Human Interactions 23121TR

11:20 am
12:45 pm
Steve
Rivera
1CSED
2101-502
Family/Global Perspective18470T

06:00 pm
09:00 pm
Carol
Peterson
1STCSED
3302-501
Child/Adolescent Development16033MW

06:00 pm
09:00 pm
Shirley
Darby
2NDCSED
3401-501
Parenthood Education 16009TR

06:00 pm
09:00 pm
Karen
Kaplowitz
1DANC
1151-501
Introduction to Dance15282W

09:30 am
12:30 pm
Pamela
Hurley
1EDPR
2111-502
Development Across Lifespan22309R

06:00 pm
09:00 pm
Rashunda
Stitt
1STEDPR
3302-501
Child/Adolescent Development16036MW

06:00 pm
09:00 pm
Shirley
Darby
1EDPR
4301-501
Early Child Dev/Begin Teacher20811T

06:00 pm
09:00 pm
Rashunda
Stitt
1ELED
3271-501
Method/Social Studies/Elem Grd19112W

08:00 am
11:00 am
Duane
Giannangelo
1ENGL
1020-502
English Comp/Analysis16043MW

02:20 pm
03:45 pm
Roma
Henderson
1ENGL
1020-D15
English Comp/Analysis19573MW

02:20 pm
03:45 pm
Roma
Henderson
1STENGL
3210-501
British Lit to 175019143W

05:00 pm
09:45 pm
Eileen
Hinders
2NDENGL
3220-501
British Lit since 175019144W

05:00 pm
09:45 pm
Eileen
Hinders
1ESCI
1010-501
Weather and Climate16048M

06:00 pm
09:00 pm
Jose
Pujol
1ESCI
1010-511
Weather and Climate17843W

07:10 pm
09:10 pm
Zebulon
Wallace
1ESCI
1010-514
Weather and Climate20360M

03:10 pm
05:00 pm
Scott
Hadley
1ESCI
1020-501
Landforms16050W

06:00 pm
09:00 pm
Daren
Nelson
1ESCI
1020-512
Landforms17844W

03:10 pm
05:00 pm
Daren
Nelson
1STESCI
1401-502
Intro/Cultural Geography16053TR

06:00 pm
09:00 pm
Pamela
Riddick-Carroll
1FIR
3410-501
Financial Management20362M

06:00 pm
09:00 pm
Ronald
Walker
1STHIST
2010-501
U S to 187716056TR

09:30 am
12:30 pm
Paul
White
1HIST
2030-502
Tennessee History 20363R

06:00 pm
09:00 pm
Stephen
Shaver
1HIST
3881-501
African American History16259MW

11:05 am
12:30 pm
Eddie
Yancey
1ICL
4020-502
Language/Comm/Diverse Classrm20500R

08:00 am
11:00 am
Mary
Cervetti
1ICL
4021-502
Professional/Ethical Practices20501R

12:00 pm
03:00 pm
Mary
Cervetti
1IDT
3600-501
Technology in Education16061M

06:00 pm
09:00 pm
Joe
Weaver
1MATH
1420-501
Foundations of Mathematics16064R

06:00 pm
09:00 pm
Ranajit
Chakraborty
1MATH
1530-502
Prob/Statistics/Non Calculus22340MW

09:10 am
10:35 am
Sara
Andrade
1MATH
1710-503
College Algebra20368S

09:00 am
12:00 pm
Iosif
Kelman
1MGMT
3110-501
Organization and Mgmt16068M

06:00 pm
09:00 pm
Merrie
Faulk
1MGMT
3510-502
Business Communications20372M

06:00 pm
09:00 pm
Jeffrey
Thymius
1MGMT
4260-503
Employee Staff/Devlpmnt23122S

09:00 am
12:00 pm
Jeffrey
Thymius
1MGMT
4710-502
Strategic Mgmt14375T

08:30 am
11:30 am
Frederick
Dorn
1MKTG
3010-501
Principles of Marketing16071T

06:00 pm
09:00 pm
Robert
Thieme
1MKTG
3340-501
Prin of Social Media Commerce23124R

06:00 pm
09:00 pm
Tracy
Cosenza
1MUS
1030-501
Music Appreciation 16072S

09:00 am
12:00 pm
Roy
Brewer
1NUTR
2202-502
Nutrition 16073W

06:00 pm
09:00 pm
Lucille
Pope
1PHED
1007-501
Yoga Stretching/Relaxation16076S

09:00 am
11:00 am
Patsy
Fielder
1PSYC
1030-506
General Psychology22471W

06:00 pm
09:00 pm
Mollie
Anderson
1PSYC
1030-507
General Psychology22472MW

10:20 am
11:50 am
Lela
Foxx
1PSYC
3101-501
Psychology of Personality22317W

06:00 pm
09:00 pm
Robert
Seals
1SCMS
3510-501
Operations Management23119R

06:00 pm
07:30 pm
Roger
Iles
2NDSOCI
1010-503
Introduction to Sociology22318MW

06:00 pm
09:00 pm
Mark
Woods
1SPAN
1010-502
Elementary Spanish I 20384MW

05:30 pm
06:55 pm
Aura
Palacio
1SPAN
1020-502
Elementary Spanish II20385MW

07:10 pm
08:35 pm
Aura
Palacio
1SPED
2000-502
Foundation/Exceptional Learn16105W

06:00 pm
09:00 pm
Ann
Gagne
1SPED
3800-502
Methods I/Instruct/Literacy20503T

12:00 pm
03:00 pm
Mary
Cervetti
1SWRK
2911-502
Soc Response to Human Need23127MW

11:05 am
12:30 pm
Shani
Collins
1THEA
1030-504
Intro to Theatre23128S

09:00 am
12:00 pm
William
Baker
1UNIV
3542-501
Baseball in America23129S

09:00 am
12:00 pm
Curtis
Hart
1UNIV
3581-501
Faith/Reason/Imagination16087W

06:00 pm
09:00 pm
Julia
Fortune

Carrier Center

500 Winchester Blvd
Collierville, Tennessee 38017
Phone: 901/678-5515
Fax: 901/678-4049
e-mail: jmayes@memphis.edu

Carrier Center Staff
Carrier Center map
Text Only | Print | Got a Question? Ask TOM | Contact Us | Memphis, TN 38152 | 901/678-2000 | Copyright 2013 University of Memphis | Important Notice | Last Updated: 
Last Updated: 11/20/13