Department of English Awards Day Winners 2023
Undergraduate Awards
Giem and Collins Awards
1010 | 1020 | 2201 | 2202 |
1st Place: Samuel D. Tipps | 1st Place: Laila Wade | 1st Place: Andrew McDonell | 1st Place: Virginia Strother |
2nd Place: Dallas Meador | 2nd Place: Ashley Bridenbaker | 2nd Place: Abigail Leavell | 2nd Place: Madeline Clifford |
3rd Place: Erica Phillips | 3rd Place: Will Collier | 3rd Place: Katherine Williams | 3rd Place: Vashante Johnson |
Joseph and June Riley Essay Contest
1st Place: Kayla Cochran |
2nd Place: Nellie Hensley |
3rd Place: Tarrah Coonts |
Awards and Scholarships
Children's Literature Award: William Camron Russell
Elizabeth C. Phillips Memorial Scholarship: Chantz Foster & Vashante Johnson
Emalie Appleton Brooks Memorial Scholarship: Nellie Hensley
Elizabeth C. Phillips Memorial Scholarship: Chantz Foster & Vashante Johnson
Emalie Appleton Brooks Memorial Scholarship: Nellie Hensley
Department of English Distinguished Scholarship Award: Bethany Rose Datuin
Honors Thesis Prize: Leah Flettrich
Honors Thesis Prize: Leah Flettrich
Graduate Awards
Concentration Awards
African American Literature: Joshua Clark Hubbard
Literature: Imran Alkhalifah
Literature: Imran Alkhalifah
Writing, Rhetoric, and Technical Communication: Sarah Gustafson
Creative Writing Fiction: Sharon Kaitlynn Means
Creative Writing Non-Fiction: Emily Binkley
Creative Writing Poetry: Joshua Clark Hubbard
Creative Writing Service Award: Liberty O'Neill & Jacob Williams
Creative Writing Fiction: Sharon Kaitlynn Means
Creative Writing Non-Fiction: Emily Binkley
Creative Writing Poetry: Joshua Clark Hubbard
Creative Writing Service Award: Liberty O'Neill & Jacob Williams
Teresa Dalle TESOL Prize: Amir Rouhollahi
Applied Linguistics: Lindsay Helms
Awards, Fellowships, and Scholarships
Ruth and Henry Loeb Scharff Scholarship: Joshua Clark Hubbard & Heri Yusup
William and Martha Donigan Department of English Graduate Scholarship: Nabaz Kareem
Eugenia & Fred P. Gattas Scholarship Fund: LaTonzia Evans & Matthew Farmer
Dr. Lawrence and Sarah Wynn English Fellowship: Myers Addison Enlow
Outstanding Graduate Student Award: Shanna Cameron
Rebecca Argall Award for Graduate Student Teaching Excellence: Kayla Lutes
Dr. Reginald Martin Award for First Year TA: Nadia Farmer
Joe Orgill Fellowship in English: Ahmet Curuk & Madison Hunter